نوشتار محاوره ای آری يا نه ؟

 

 

با سلام.آنچه مدتيست ذهنم را به خود مشغول ساخته و مرا مجاب به بيان آن نموده است رواج سبک نوشتاری محاوره ای در صفحات  و مکاتبات اينترنتی می باشد.البته گمان می کنم که اين موضوع پيش از اين به ذهن بسيای از دوستان وبلاگ نويس خطور کرده باشد.

بی شک محاوره ای نوشتن به علت داشتن توانايی در ايجاد فضای صميمی و دوستانه وبسيار بی تکلف جذاب و وسوسه انگيز به نظر می رسد. اما به چه قيمتی؟به قيمت فراموش شدن فارسی اصيل و برش نسلها ؟ بايد پرسيد که سرنوشت ادبيات غنی و نگارش فارسی با دريايی از لغات و اصطلاحات شيرين و پر معنی در سايه مطلق محاوره ای نويسی به کجا کشيده خواهد شد؟

ومن امروز در پرتو اين اختراع احساس می کنم که ديگر توان نوشتن يک متن استاندارد فارسی را ندارم و دايره لغات من بسيار کوچک و محدود شده و شايد به اين دليل است که دير به دير آپديت می کنم !!!

چندی پيش در يک برنامه تلوزيونی استاد فلسفه ای به شرح خاطرات خود پرداخته بود وبا چنان کلام زيبايی سخن می گفت که دوستم گفت در کمتراز يک ساعت بيش از ۱۰۰۰لغت شيرين و فراموش شده از زبان آن استاد شنيده است. و اين در حالی است که امروز در باتلاق نوشته های ما از زبان فارسی شايد بيش از ۵۰۰کلمه باقی نمانده باشد.

آن هم در دنيايی که در هر گوشه آن از زبان و ادبيات فارسی به عنوان ادبيات برتر همواره تمجيد شده است وچه بسيار آدمهايی که برای خواندن يک بيت از اشعار حافظ و سعدی ومولوی ... سالها رنج آموختن فارسی به جان می خرند . ومن امروز نگرانم از اينکه نسل جديد ما از روخوانی ديوان حافظ ناتوان باشد چه رسد به درک و تفسير آن !

به هر حال من معتقدم  در پيامهای کوتاه و دوستانه نوشتن چند جمله محاوره ای خالی از لطف نيست و بی ضرر خواهد بود اما در متن نويسی نياز به جديت وپشتکار وصد البته مطالعه بيشتر ودايره لغات وسيعتر خواهيم داشت.اميدوارم اين نوشته از طرف دوستان واز طريق پيامها واظهار نظراتشان موردعنايت بيشتر قرار گيرد و باب گفتگو در ساير وبلاگها گشوده گردد.

                                

 

/ 15 نظر / 136 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نازنين

حرف شما متين اما در تمام زبان ها اين تغيير به وجود آمده و اين طبيعيست. زمان تغيير ميکند و به همراه آن زبان و انسان ها و نيازهايشان

پرچین

به موضوع خيلی مهمی اشاره کردی امين جان. اما سبک نوشتاری در وبلاگها هم بستگی به موضوع و محتوی وبلاگ داره. خيلی از اونها بسيار جدی و حرفه ای هستند و بالطبع لحن جدی هم دارند. ولی اغلب وبلاگها بيشتر مربوط به مسائل شخصی و روزمره هستند که زبان خاص خودش رو ميطلبه و شبيه محاوره روزمره است. اين زبان صميميت خاص خودشو داره و از اول سپيده دم تاريخ هم مردم با اين سبک با هم حرف زده اند. اين در همه زبانهای دنيا رايجه. /رضا.

faraz

سلام...اری دوستم بايد فارسی نوشت

MAJID

سلام ممنون به من سر زدی باز هم سراغ من بيا/مرسی

sifun team

سيفون را از براي خوانش شمايان كه گويا هر را از بر تشخيص مي‌دهيد آنچنان به روز نموده‌ايم كه از ديدارش خوشي بسيار شما را حاصل گردد... /...هر صفحه‌اي كه بيشتر مي‌خواني، در ميابي كه به اندازه‌ي كلمات آن صفحه، نيازمند كتابهاي ديگري.../ با سپاس

ناشناس

سلام دوست گرامی . من هم از آشنايی با شما خوشحالم . راستش هر متنی متناسب با مقتضای زمان و حال و هوای نوشته و خواننده است . اتفاقا اگر نويسنده ای به اين درک برسد که چگونه بنويسد که با مقتضای متن و خواننده تناسب داشته باشد به نوعی از بلاغت دست يافته است بلاگ حال و هوای خود را می طلبد و نوشته های مخصوص به خود را اما اگر در اين ميان مشکلی پيش می آيد اشکال از نويسنده ايست که تنها به متن محاوره ای اکتفا می کند و از درست نويسی دور می ماند

ماهی سیاه کوچولو

سلام... با شما موافقم ... این زبان محاوره ای بخصوص نسل جدید آفت زبان شیرین فارسی شده .

الميرا ( غروب عاشقانه )

سلام....هر کسی برای خودش روشی داره....نبايد که به کسی ايراد گرفت....ممنون که پيشم اومدين....موفق باشين

باران پائیز

سلام . از لطف بی پایان شما بی نهایت ممنونم . به مبحث خوبی اشاره کرده اید . ایکاش همه از همین زاویه ببینند ... ایام به کام .